Význam včelí pastvy
Koniklec velkokvětý-Pulsatilla grandis (Kamenný vrch, Brno)
Pro včelu medonosnou a další hmyz především přímý zdroj potravy (pyl, nektar, medovice).
Jaro je plné květin-zdrojů nektaru a pylu, ale plné léto, podletí i podzim jsou období, kdy je pro včelky málo pastvy. Přitom lze vysadit krásné kvetoucí keře, byliny pro tato období.
Pro důležitý jarní rozvoj včelstev tj. výživy plodu, mladušek a následně létavek donášejících potravu a vodu, je potřeba v krajině v průběhu celé sezony nektarodárných, pylodárných rostlin.
V předjaří to jsou zejména vrby jívy, líska obecná, olše, dřín, mahonia
na jaře třešeň ptačí, trnka, střemcha, brslen, hloh, růže šípková, řepka,
v časném létě- akát, maliník javor, lípa, smrk,
v plném létě-lípa jako zdroj medovice,
v podletí-komule Davidova, hořčice, svazenka, loubinec
na podzim-břečťan
Celoročně jsou bohatým zdrojem nektaru a pylu sady, zahrady, parky a louky nepřehnojené dusíkem. Ale dnes je módou zařizovat zahrady hlavně koniferami, listnáči(stříhanými) a stříhaným trávníkem, tudíž včelám ubývá i tento zdroj pastvy.
Ve fotogalerii najdete příklady zdrojů včelí pastvy a zkuste doplnit a zkrášlit svoji zahradu a pomozte včelu medonosnou udržet v naší krajině. Chov včel medonosných není jen záležitostí včelaře, ale všech lidí žijících na planetě Zemi.
Je před námi jarní období, kdy zahrádkáři nejvíce navštěvují zahradnická centra- zkuste koupit keře, stromy a byliny nejen pro své potěšení, ale také pro včelky – odmění se vám bohatší úrodou nebo sklenicí medu od souseda včelaře.
Jak můžete pomoci dalším opylovatelům?
- včelkám samotářkám, čmelákům,
– výsadbou nektarodárných a pylodárných rostlin na svých zahradách, na obecních pozemcích, v parcích
– nevypalovat trávu na mezích (hnízda zemních čmeláků)
– nepronásledovat na jaře čmeláčí samičky hledající potravu, aby mohly napřed nasytit sebe a pak založit první generaci
– vytvářet životní prostor pro včely samotářky-skládka dutinkových cihel, snopky dutinkových stébel mezi dva kůly, tvorba suchých zídek, hmyzí hotely apod.
x) v padesátých letech minulého století několik paloučků včetně naší zahrady a dnes velká plocha-přírodní rezervace, v dubnu v plném květu-nádhera
Fotogalerie plněna, tak jak budou květiny, keře a stromy kvést-rozumějte v severní části Moravského krasu - rostliny, keře a stromy snášející drsnější podmínky, v posledních letech především sucho.
Fotografie nutné rozkliknout: